Logo Hajnówka OSIR

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 5686
W sumie: 160385

News

News zdjęcie id 677

COŚ SIĘ KOŃCZY, COŚ SIĘ ZACZYNA...

04.04.2019

GALERIA ZDJĘĆ - TUTAJ

Rozwój powojennej Hajnówki był związany z rozwojem hajnowskich przedsiębiorstw, w tym Hajnowskiego Przedsiębiorstwa Suchej Destylacji Drewna. Znaczenie fabryki było istotne ze względu na produkcję węgli aktywnych, a tym samym pracę dla mieszkańców Hajnówki. Jej funkcjonowaniu towarzyszyła poprawa warunków socjalno – bytowych pracowników. Obok oddanego do użytku Domu Kultury Górnik, bloków mieszkalnych, powstał stadion sportowy i baseny pływackie.

Historia hajnowskich basenów sięga roku 1959. W tym czasie wybudowano dwa baseny otwarte: duży, o wymiarach 20m x 50m oraz mały dziecięcy o powierzchni 174 m² wraz z zapleczem sanitarnym oraz stacją filtracji wody (filtracja polegała na przepuszczeniu wody basenowej przez grubą warstwę żwiru).

Długość dużego basenu pozwalała na rozgrywanie zawodów pływackich na olimpijskich dystansach. W tym czasie był to jedyny pełnowymiarowy basen w województwie. Po 3 latach jego funkcjonowania – w roku 1962 – została utworzona sekcja pływacka, która działała przez 10 lat. Szkoleniem pływaków zajmowali się Mikołaj Tarasiewicz, Mikołaj Pawluczuk oraz Zenon Czapla (w latach 1968-72). Basen był atrakcyjny również dla kadry polskiej, która przez 2 lata przyjeżdżała do Hajnówki*.

W latach osiemdziesiątych budynek filtrowni przestał pełnić swoją rolę i został wyłączony z użytkowania. Rozebrano go w roku 2010.

W latach 1959 – 2006 obiekt pływacki był miejscem spotkań i wypoczynku wielu pokoleń Hajnowian. Stali bywalcy wspominają z sentymentem nawiązywane nowe znajomości i pierwsze miłości. W tamtym okresie liczba osób korzystających była bardzo duża, było to bowiem jedyne bezpieczne miejsce do kąpieli w naszym regionie.

W roku 2007 ze względu na pogarszający się stan techniczny obiektu podjęto decyzję o modernizacji i wypłyceniu dużej niecki basenowej. W związku z mniejszą głębokością zdjęte zostały słupki startowe. Na małym basenie znajdowała się zjeżdżalnia, którą wykonały z własnych materiałów Zakłady Maszynowe Hamech. Demontaż zjeżdżalni nastąpił w roku 2013, ze względu na wprowadzenie wymogów o atestowaniu tego typu urządzeń. Podczas całego okresu funkcjonowania kąpieliska dozowanie chemii (podchlorynu) odbywało się ręcznie.

2016 był ostatnim rokiem funkcjonowania dużego basenu. Zły stan niecki basenowej, a w szczególności dna, zagrażał bezpieczeństwu uczestników i dlatego podjęto decyzję o jego zamknięciu. Podczas ostatnich dwóch letnich sezonów udostępniony był jedynie mały basen rekreacyjny.


Od września 2016 do sierpnia 2017 trwały prace nad dokumentacją projektu „Rewitalizacja Obszarów Zdegradowanych Hajnówki”, odpowiadającego na lokalne konteksty i potrzeby społeczności, w tym rewitalizacji strefy urbanistycznej „Chemiczna”

Ośrodek Sportu i Rekreacji w Hajnówce wprowadził do opracowywanej dokumentacji swoje propozycje w postaci modernizacji stadionu sportowego oraz budowy nowych basenów.

Samorząd Hajnówki pozyskał środki na realizację tych inwestycji z Regionalnego programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020 w kwocie 9.372.619,16 zł. Całkowita wartość inwestycji wyniesie 13.877.459,01 zł, z uwzględnieniem placu zabaw przy Hajnowskim Domu Kultury.

Obecnie trwają prace budowlane:

Nowy kompleks basenowy składać się będzie z małego basenu rekreacyjnego dla dzieci – o wymiarach 15,25 x 7,78 x 0,60 m oraz basenu dużego o wymiarach 25,21 x 12,76 x 1,25 m.

Zaprojektowano również małe budynki techniczne, w których zainstalowane będą systemy filtracji i urządzenia do dozowania chloru. Wartość odczynu ph wody w nieckach basenowych będzie stale monitorowana przez automatyczną stację kontrolno – pomiarową. Niecki basenowe zostaną obudowane drewnianymi pomostami.

Całość terenu zostanie uzbrojona w małą architekturę, w tym brodziki do dezynfekcji stóp wraz z natryskami – 3 sztuki, zjeżdżalnię dla dzieci, ławki parkowe, chodniki i kosze. W przyszłości przewiduje się montaż kolektorów słonecznych na dachach budynków technicznych, w celu podniesienia temperatury wody w basenach. Do obsługi kąpieliska przewiduje się 2 osoby na zmianę, przeszkolone w zakresie obsługi urządzeń technologicznych i pracy z chemikaliami.

BASENY OSiR - RZUT POZIOMY

WIZUALIZACJA - ZDJĘCIE POGLĄDOWE

Mirosław Awksentiuk, Małgorzata Muszkatel

Zdjęcia: materiały własne - Zenon Czapla, OSiR Hajnówka

* informacje zaczerpnięte z książki "70 lat Klubu Sportowego Puszcza Hajnówka" Ryszarda Patera

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

marzec 2025
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.